טבעת היא אמצעי טיפוס מתכתי, בדרך כלל עשוי מסגסוגת של אלומיניום (תערובת מתכות) אך יש גם טבעות מפלדה או מטיטניום. הטבעת מאפשרת לחבל או לעזרי טיפוס וגלישה אחרים  להתחבר ולהתנתק בקלות למטרות כמו לתחנה עגינה ולחבר בין חבלים רצועות או עגינות. הטבעות גם יכולות לשמש גם כאמצעי חיכוך.

הטבעות מתחלקות בעיקר לשני סוגים- טבעות ננעלות וטבעות שלא ננעלות.

חלוקה יותר מדויקת ומפורטת של הטבעות היא למספר סוגים על פי צורת הטבעת.

 

סוגי טבעות

טבעות אובליות

טבעת אובלית היא הצורה המקורית של הטבעות, טבעת ורסטילית ונוחה שדומה בצורתה לביצה. זו טבעת סימטרית בעלת מפתח שער לא גדול. ביחס למשקל הנמוך ולצורתה חסרת הפינות, זוהי טבעת מאוד נוחה בעבודה עם גלגלות ועיגונים.

יתרונות: נוחה יותר לנשיאת ציוד רב ביחס לטבעות מצורות אחרות, מומלצות לעבודה עם גלגלות.

חסרונות: מפתח שער קטן, ובעלת מסה גדולה יותר ביחס לטבעות מצורות אחרות.

 

 

 

 

 

 

 

 

טבעות אגסיות

טבעות רחבות בצד אחד ומאוד צרות בצד האחר, מקור השם נובע מצורת הטבעת שדומה מאוד לאגס. מתאימות מאוד לשימוש על לרתמה. בשל המפתח והשער הרחבים יש מקום רב על הטבעת לשימוש במספר חבלים או רצועות.

יתרונות: מפתח ושער רחבים, ביועד בעיקר לאבטחה וגלישה.

חסרונות: לרוב כבדות ויקרות יותר, לא חזקות כמו טבעות מצורה 'D'.

דוגמה לטבעת אגסית (Twist Lock).

טבעות D

טבעת שבמקור פותחה מהטבעות האובליות. צורתה דומה לאות 'D' ונועדה לנצל טוב יותר את חוזק המבנה, טבעות אלו בדרך כלל חזקות מאוד אך בעלות מפתח קטן יותר בצורה הסימטרית אל מול מפתח רחב יותר בטבעת 'D' אסימטרית.

יתרונות: צורה ומבנה חזק מאוד ומפתח שער רחב יותר מטבעות אובליות.

חסרונות: מפתח שער קטן יותר מטבעות 'D' אסמטריות ולרוב יקרות יותר מטבעות אובליות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

טבעת סימטרית ולא סימטרית

בטבעת סימטרית העומס המופעל לאורך הטבעת בעת מתיחה כמעט שווה על שני צידי הטבעת. במקרה כזה העומס יהיה בדרך כלל כפול מהעומס המקסימלי של הצד החלש של הטבעת, הצד עם השער. טעות נפוצה לחשוב כי עובי הצד האחורי השלם של הטבעת משפיע על החוזק הכללי של הטבעת בכיוון ציר האורך.

בטבעת לא סימטרית (D, אגסיות) העומס אינו מתחלק שווה בין חלקי הטבעת והעומס בעצם עובר ברובו לגב הטבעת שלרוב הוא עבה וחזק יותר. במקרה של טבעת לא סימטרית העומס המקסימלי של הטבעת גדול מפעמיים העומס המקסימלי של הצד החלש יותר ובכך מנוצל טוב יותר מבנה וחומר הטבעת.

 

אז אחרי שלמדנו קצת על סוגי הטבעות נדבר על סוגי נעילת השער המתחלקים לטבעות ללא נעילה ולטבעות עם נעילה.

טבעות ללא נעילה – (בעיקר לטיפוס)

שימוש בטבעת זו נפוץ בקרב מטפסים אשר נדרש מהם להשתמש ב"הקלפה" מהירה של הטבעת לחבל או לאביזר מסוים כאשר יש פחות חשיבות לנעילת הטבעת, בעיקר מאופיין בהובלה על ראנרים (אמצעי חיבור לעגינה), נשיאת אבני עיגון וגיבוי בחלוקת משקל.

שער של טבעת ללא נעילה יכול להגיע בצורות שונות ולכל אחד את היתרונות והחסרונות שלה:

 • שער ישר- קל לשימוש ולקלפה, בדרך כלל משפיע על המסה של הטבעת.

 

 

 

 

 

 

 

 

 • שער כפוף – קל מאוד להקלפה עם חבל, עמיד בפני חבלות ,כבד יותר משער גשר חוט.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • שער גשר חוט (Wire gate) – קלת משקל , פחות עמידה משער כפוף או ישר.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

טבעות עם נעילה

ישנם סוגים שונים של נעילה לטבעת, בדרך כלל לכל נעילה שימוש ליעוד אחר:

 • SCREW LOCK – נעילה מסוג הברגה כאשר הסגר מתברג על החלק האחורי של השער.
 • TWIST LOCK – נעילה קפיצית בה יש צורך בסיבוב הסגר על מנת לפתוח את השער.
 • TRIPLE LOCK – משלבת בין שני סוגי הנעילה , כלומר יש צורך גם בשחרור ההברגה וגם לחיצה על מנת לפתוח את השער.
 • BALL LOCK– נעילת טוויסט ובנוסף כפתור עליו יש ללחוץ לשחרור הנעילה.

 

 

קצת נתונים חשובים ומושגים

גודל

טבעות שונות מגיעות במגוון גדלים, טבעות גדולות הן בעיקר קלות "להקלפה" של החבל-מפתח גדול יותר של השער, ויכולות להחזיק יותר ציוד עליהן. עיקר השימוש בטבעות גדולות הוא לגלישה ואבטחה, טבעות קטנות יותר בדרך כלל קלות יותר ותופסות פחות מקום על הרתמה אך יכולות להקשות על "ההקלפה".

מפתח שער

נתון חשוב שעליו צריך לשים לב כאשר בוחנים את גודל הטבעת וההתאמה של הטבעת לצרכים שלנו. מפתח השער נמדד במילמטרים. לדוגמה, מפתח קטן יכול לגרום לאצבעות להתקע כאשר מחברים ציוד, אך מפתח עמוק מדי יכול גם לגרום לקושי בהכנסת ציוד או הקלפת חבל.

חוזק

חוזק של טבעת אנחנו בודקים בעזרת שלושה כיוונים: אורך , רוחב , וכאשר השער פתוח, נתונים אלו לרוב כתובים על גב הטבעת (החלק העבה) ומתארים מה העומס שהטבעת יכולה להחזיק. העומס נמדד בקילו ניוטון, כאשר קילו ניוטון 1 שקול ל-100 קילוגרם. לדוגמא: 6kN שווה ל 600 קילוגרם.
(יש לשים לב שהטבעת בעלת תקן UIAA \ CE ).

משקל

המשקל הוא גורם משמעותי וחשוב בעיקר בקרב מטפסים. יש לו משמעות רבה על כמות הציוד שהמטפס יכול לקחת עליו ולכן ככל שהטבעות יותר קלות כך הן יותר אידאליות  עבור המטפס. כמובן שלא תמיד טבעת קלה עדיפה לי על טבעת כבדה היות ואת הנתונים יש להתאים לדרישה של המשתמש.

סימון תקן הבטיחות של הטבעת ונתוני העומס שלה מוטבע על גבי הטבעת ויש לבדוק את הנתונים טרם הקנייה והשימוש. 

סימון הנתונים יראה כך על גבי הטבעת

 

אז מה היא הטבעת המושלמת עבורי?

לאחר שקראנו קצת על סוגי הטבעות השונות הבנו כי בבחירת הטבעת יש להתחשב בגודל , משקל, צורה, סוג שער ומפתח על מנת להתאים בצורה הטובה ביותר את הטבעת לצרכים שלנו.

חשוב להבין שמאפיינים שונים בטבעת המתאימים אותה לפעולה מסוימת לא בהכרח יתאימו לצורך אחר , לדוגמה- עבודה בגובה אל מול טיפוס ספורטיבי. בשנים האחרונות ישנם סוגים שונים ומגוונים של טבעות בגדלים בצורות ובמחירים שונים. רק לאחר שבחרנו איזו פעולה נרצה לעשות, נתאים את הטבעות שלמטרה זו נועדו.

אם אתם רק אתם צועדים כעת את צעדיכם הראשונים בעולם הטיפוס והגלישה, מומלץ לחלק לקטגוריות את השימוש ורק לאחר מכן להתאים את הטבעת בהתאם לפעולה שאתם מעוניינים לבצע:

 • אבטחה וגלישה – טבעות עם שער ננעל מתברג או קפיצי (Screw\Twist lock).
 • טיפוס ספורטיבי – בעיקר לטיפוס הובלה ושימוש ב"ראנרים" נבחר בטבעות D אסימטריות עם שער ישר, כפוף או גשר (קל מאוד ל-"הקלפה").

לאחר שחילקתם את השימוש לקטגוריה והבנתם את הצורך שלכם,  לכו וראו את הטבעת, ודאו כי הטבעת והנתונים שלה מתאימים לדרישה שלכם ותעמוד במשימה.

טיפ קטן, לפחות בשלב ההתחלה בתחום לכו לחנות מקצועית ובחנו בידיים, איזה טבעת הכי נוחה לי, מה הכי מתאים לי ומרגיש לי נוח ביד ועם מה אני הכי מסתדר. לדוגמה אם אתם בוחנים טבעות "SCREW LOCK" (הברגה) נסו להבריג את השער מספר פעמי, או אתם בודקים טבעת עם שער כפוף, נסו "להקליפ" מספר פעמים לחבל.

איך אני יודע אם הטבעת שלי תקינה או לא?

ישנם מספר "כללי ברזל" שעל פיהם נדע אם הטבעת תקינה או לא:

 • סדקים חיצוניים בטבעת.
 • הברגה פגומה או עקומה.
 • שער עקום או שלא נסגר עד הסוף.
 • פין שבור סדוק או עקום.
 • קורוזיה על שטחים גדולים בטבעת.
 • נפילה מגובה של- 3 מטרים ומעלה (אף על פי שלא תמיד יש סמנים חיצוניים הטבעת יכולה להינזק מבפנים)
 • קצוות חדים, בדרך כלל נובע מחיכוך לאורך זמן או ממגע ממושך עם אביזרי מתכת או ברזל, לא תמיד פוסלת טבעת אך יש לוודא כי אין חיכוך שיכול לגרום לקרע בחבל.
 • עבר לא ידוע- חשוב מאוד לדעת מאיפה הגיעה הטבעת, אם עומדת בתקן ולא בוצע בה שימוש קודם שלא ידוע והיה יכול לקרום לנזק לטבעת. מהסיבה הזאת, אין החזרה של מוצרי טיפוס וגלישה בחנויות המקפידות, על מנת לא לסכן חיים.