כיצד להתלבש נכון בזמן פעילות?

הטכנולוגיה המתקדמת בתחום הטיולים והציוד הכניסה לעולמנו שלל פתרונות לבוש המתאימים לתנאי מזג אוויר שונים.
מביגוד מנדף ומאוורר, דוחה קרינה ומתייבש מהר ועד ביגוד תרמי, בעל טכניקות בידוד שונות.
אך, כל הטכנולוגיה המתקדמת אינה יעילה כאשר איננו משתמשים בצורה האדיאלית בציוד המקצועי שרכשנו.

כידוע למטיילים מנוסים רבים, שיטת הלבוש היעילה ביותר היא שיטת השכבות. 
על פי שיטת השכבות אנו לובשים מספר פריטי לבוש אחד על גבי השני, מורידים או מוסיפים שכבה בהתאם לתנאי מזג האוויר ובהתאם לסוג הפעילות.
נשמע דיי ברור מאליו נכון? אז זהו… שלא.ישנם לא מעט מיתוסים מוטעים וטיפים שגויים אשר מסתובבים בין המטיילים.
באקלים קר החיפוש אחר בגד מחמם הינה טעות נפוצה אצל רובנו. למעשה, אנו צריכים לחפש בגד מבודד. בגד אשר יבודד את חום גופינו מהטמפרטורה החיצונית בסביבה.

סדר השכבות הנה הסדר הבא:

 1. שכבה ראשונה: "שכבת הנוחות"/ ביגוד תרמי- זוהי השכבה שנמצאת במגע עם הגוף ועל כן עליה להיות שכבה מנדפת. בעת פעילות הגוף פולט זיעה במטרה לקרר את הגוף. בתהליך ההזעה נפלט חום גוף וכך נשמרת טמפרטורה נוחה בגוף. כאשר אנו נמצאים בטמפרטורות קרות אנו לא מעוניינים לקרר את הגוף אלא להפך, לשמור את החום שהגוף פולט ולא לאבד אותו לסביבה החיצונית. החולצה שאנו לובשים כשכבה ראשונה צריכה לבצע אידוי מהיר של הזיעה על מנת לשמור על גוף יבש וחם ולא לקרר אותו. הביגוד המנדף סופג את הזיעה במהירות רבה יותר מבגד רגיל ומעביר אותה אל החלק החיצוני על מנת לנדף אותה במהירות. כך, נשמר חום הגוף ולא נאבד בתהליך ההזעה לסביבה החיצונית.
  ניתן להשתמש בחולצה תרמית ובמכנס תרמי. רצוי שהשכבה התרמית תהיה צמודה לגוף על מנת לאפשר את פעילות הנידוף באופן היעיל ביותר.
 2. שכבה שנייה: "שכבת הבידוד" – כפי שציינו, השכבה הראשונה שמרה על חום גופנו ומנעה ממנו ללכת לאיבוד בתהליך ההזעה. עכשיו, שכבת הבידוד מטרתה לשמור את חום הגוף בחלל שבין השכבות ולמנוע ממנו להמשיך ולהתפזר באוויר ובנוסף, לספוג את הזיעה המועברת מהשכבה המנדפת. שכבת הבידוד היא בדרך כלל שכבה העשויה בד נעים למגע וצפוף שאינו סופג מים ומתייבש במהירות. תכונות אלו מאפשרות לשכבת הבידוד לבצע את פעולת הבידוד ביעילות. השכבה לוכדת את האוויר בין וקולעת את חום הגוף הנפלט מהגוף באזור שבין שכבת הבידוד לשכבה התרמית ומונעת ממנו להמשיך ולהתפזר בסביבה החיצונית.
  שכבת הבידוד הנפוצה ביותר היא המיקרו-פליז והיא מהווה שכבת בידוד אידאלית בעלת התכונות שציינו. חשוב לציין- ביגוד העשוי צמר (שאינו ארוג בטכנולוגיה מתקדמת), אינו מהווה שכבת בידוד טובה מפני שאינו מנדף, סופג מים והסיבים לא קולעים את חום הגוף ביעילות הנחוצה.
 3. שכבה שלישית: "שכבה אוטמת" – זוהי השכבה העליונה ביותר. התנאים בסביבה החיצונית בעת הטיול יכולים להשתנות ולהזמין תנאים שיקשו שמירה על חום הגוף. רוח, גשם ושלג אינם רק מקשים על ההליכה ולא תמיד נוחים, הם גם מקשים על שמירה על חום הגוף ומקררים אותו. השכבה האוטמת מטרתה לחסום אותנו מהסביבה החיצונית על מנת לצמצם את השפעת תנאי הסביבה על הגוף. האתגר בבידוד אטום מהסביבה החיצונית הוא ביצירת אפשרות נידוף יעילה. חוסר בנידוף עלול לגרום לספיגת הזיעה בשאר השכבות ולמנוע את יכולת הבידוד שלהם ולאובדן חום גוף. חוץ מזה, ממש לא נעים להרגיש את הגוף רטוב כולו מזיעה. לכן, השכבה האטומה צריכה להיות אטומה לרוח ולמים ולאפשר נידוף יעיל. נוסף על כך, בשל היותה השכבה העליונה, עליה להיות חזקה ועמידה לשפשופים על מנת שתוכל לעמוד בתנאי השטח אך יחד עם יכולת תנועה ואלסטיות שתאפשר תזוזה חופשית.
  במידה וקיים ברשותכם מעיל או שכבת בידוד איכותית שאינה אטומה לרוח ולגשם, ניתן לרכוש מעיל סערה, המהווה שכבה אטומה לרוח ולגשם בלבד ואינו מהווה שכבת בידוד. זהו מעיל קל ודק מאוד אותו לובשים מעל השכבה המבודדת האחרונה ומטרתו היא אטימות בפני רוח וגשם. קיימים מעילי סערה שונים ברמות נידוף שונות.

  חשוב לציין!  

  שיטת הלבוש שתיארנו כאן הינה השיטה האידאלית והיעילה ביותר לשמירה על חום גוף. ישנם פריטי לבוש רבים מחברות ויצרנים שונים העונים על הדרישות הרצויות.
  לא לכל מטייל יש את כל השכבות הרצויות, ולא חייבים להצטייד בביגוד היקר והחדשני ביותר על מנת לקבל את התוצאה הרצויה.

כעת, אחרי שהבנו את שיטת השכבות נפרט מעט על סוגים שונים של פרטי לבוש מסוגים שונים

ביגוד תרמי- שכבה ראשונה: התאמת ביגוד תרמי לפעילות

ניתן לחלק את הביגוד התרמי לשתי קבוצות עיקריות:
Factor1: שומר על חום הגוף והשרירים, מנדף זיעה ברמה גבוהה.
מתי להשתמש: בזמן פעילות אקטיבית ובמהלך תנועה.

Factor2: מבודד ושומר על חום הגוף והשרירים ברמה גבוהה במיוחד. פחות מנדף זיעה פחות מאשר Factor1.
מתי להשתמש: בהגעה לעמדה סטטית, כאשר הפעילות אינה כוללת תנועה של הגוף ובתנאי קור קשים.

מיקרו פליז

שכבת בידוד קלה בעלת יכולת בידוד גבוהה. המיקרו פליז משמש כשכבת בידוד מצוינת מעל השכבה התרמית.
מתי להשתמש: בהתאם למזג האוויר, כשכבה שנייה מבודדת על הביגוד התרמי (Factor1 או Factor2).

גרביים

קיימים גרביים המיועדים למזג אויר קר ותפקידם חשוב במיוחד. הגרביים מורכבים לרוב מאחוז גבוה של חומר מבודד השומר על חום הרגליים. חלק ניכר ממרכיבי הגרב הוא סיביים מנדפים. כך, גם במקרה בו הגרביים רטובים כתוצאה מהזעה או בשל תנאי שטח רטובים, הגרביים ינדפו את הלחות ויתייבשו תוך שהם שומרים על יכולת בידוד ושמירה על חום הרגליים. בנוסף, הגרביים מרופדים ומקלים על כף הרגל בזמן נשיאת משקלים.

כפפות תרמיות

כפפות אלו עשויות פליז דק, צפוף וגמיש ויושבות צמוד מאוד לכף היד. הפליז (Power stretch) כולא את החום שפולטת כף היד ושומר על חום הגוף. מדובר בכפפה דקה וקלה המאפשרת לשמור על רמת תפעול גבוהה של הכלים השונים גם בעת לבישת הכפפה.

כובע תרמי

כובע עשוי פליז דק, צפוף וגמיש. מתאים לחבישה מתחת לקסדה. הראש הוא אחד האזורים בגוף ממנו "בורח" חום בכמות גדולה ועל כן שמירה על חום הראש באמצעות כובע תרמי הכרחית לשמירה על חום הגוף כולו.