שק השינה הוא אחד הפריטים המשמעותיים ביותר אצל כל חובב טיולי שטח.

שינה לא טובה, תשפיע בהכרח על ההנאה מהטיול, ויכולה גם להוות סיכון בטיחותי, עקב השפעה על יכולת קבלת ההחלטות שלנו במצבי קיצון.

סביר להניח שלחלקכם, זה נשמע קצת מצחיק. מה זה שימוש נכון בשק שינה?

פותחים, נכנסים והולכים לישון, לא? לא בדיוק מדע טילים…

אז יש לנו חדשות בשבילכם, שימוש נכון בשק השינה שלכם, החל משלב הבחירה, דרך האיחסון שלו בבית, ועד אופן השימוש בו בשטח, עשוי לקבוע במידה רבה, עד כמה תוכלו להנות מיכולות הבידוד שלו, לאורך שנים.

כמה טיפים שריכזנו כאן, עבורכם, מניסיון של צוות החנות לדורותיו:

טרם הרכישה:

 • בחירת שק השינה המתאים – קיים מגוון רחב של שקי שינה המיועדים לתנאים שונים.
  לא תמיד היקר ביותר הוא שק השינה המתאים ביותר עבור הצרכים שלכם.
  שקי שינה נבדלים זה מזה במשקל, בגודל, ביכולת הבידוד, בעמידות לתנאי רטיבות, באיכות הבדים, חומר המילוי, הרוכסנים וצורת התפירה.
  לדוגמא, שק שינה שהשימוש העיקרי שלו יהיה קמפינג בכינרת בקיץ, לא חייב להיות מאוד קל או להתקפל לגודל קטן מידי, וכדאי מאוד שלא יהיה עבה ומבודד מידי, כי לא נוכל לישון בתוכו בלי להזיע.
  לעומת זאת שק שינה שמיועד לטרק בהרים מושלגים, כשאנחנו סוחבים את כל הציוד על הגב, וכל גרם יורגש היטב בהליכה הממושכת, חייב להיות מורכב מחומרים מתקדמים וקלים שמספקים בידוד מעולה מתנאי הסביבה החיצונית. שקי שינה כאלה יהיו בנויים מכמה שכבות של חומר מבודד, ויהיו תפורים בצורת מומיה, שעוזרת בניצול טוב יותר של חום הגוף וחוסכת במשקל ובנפח.
  כאשר אתם באים לחנות לבחור שק שינה, נסו לחשוב מראש, באילו תנאים הוא אמור לשרת אתכם.

  שק שינה טוב, זה חשוב, אבל זה ממש לא הכל! שימוש נכון יעזור לכם לנצל את יכולות הבידוד של שק השינה שלכם ולאפשר לכם שינה נעימה גם עוד שנים רבות עם אותו שק שינה.

לאחר הרכישה, בבית:

 • איחסון השק"ש – רוב שקי השינה, מגיעים היום בתוך "שק כיווץ" או "שק דחיסה", שמאפשר לצמצם את נפח השק"ש, כדי שיתפוס כמה שפחות מקום בתיק.
  זה בסדר גמור למשך הטיול, אבל בבית, מומלץ לאחסן את השק"ש בצורה לא דחוסה. אם אפשר בתליה, או מקופל כמו שמיכה בארון.
  דחיסת שק השינה לאורך זמן גורמת לשבירה ובלאי מהיר יחסית של סיבי חומר המילוי של שק השינה, ותגרום לירידה ביכולת הבידוד שלו לאורך הזמן. איחסון נכון של שק השינה, יעזור לכם להנות משק השינה שרכשתם, לאורך שנים.

בשטח, בזמן אמת:

 • מיקום נכון של שק השינה – בשטח מומלץ לבחור מקום מוגן מרוח, במיוחד בכיוון פתח שק השינה.
  נסו למצוא אזור נקי מקוצים ואבנים בולטות. זה חשוב לנוחות, וגם לשמירה על שק השינה מפני קרעים.
  מומלץ לא למקם את שק השינה קרוב מידי למדורה. גיצים שעפים מהאש, עלולים ליצור חורים בשק השינה ואפילו להבעיר אותו.
 • מזרון שטח! לא משנה כמה השקעתם בשק השינה, בסוף אנחנו מאבדים אחוז גבוה מחום גופנו בלילה לקרקע.
  לכן אחד הפריטים החשובים ביותר, שהרבה ילדים לא כל כך אוהבים להיסחב איתו, אך חשוב לדייק בחשיבות, הוא מזרון השטח.

  גם כאן תוכלו למצוא מגוון של סוגים וטווח מחירים רחב, אבל גם מזרון שטח בסיסי בכמה עשרות שקלים, יפחית בצורה משמעותית את איבוד החום אל הקרקע.
  בנוסף תקבלו גם את הערך המוסף של נוחות, ושמירה על שק השינה.
  לקריאה נוספת על סוגי המזרונים השונים, לחצו כאן
  .
 • לפני שהולכים לישון – מומלץ לפרוש את שק השינה לפחות רבע שעה לפני שהולכים לישון. זה מאפשר לסיבי המילוי להתנפח ולהתמלא באויר, וישפר את כושר הבידוד.
 • איכלו טוב לפני השינה – חשוב להבין ששק שינה, בסה"כ עוזר לנו לשמר את חום הגוף שלנו, ואינו מייצר חום משלו. מערכת העיכול היא יצרן החום מספר 1 בגוף שלנו. לכן מומלץ לאכול ארוחה טובה וחמה לפני השינה.
 • השאירו בקבוק מים לידכם כשאתם הולכים לישון – במיוחד בטיול מאומץ, הלילה הוא זמן מצוין להשלים נוזלים שאיבדנו במהלך היום. בלילה קר, כשאנחנו מתכרבלים בתוך השק"ש, לא כיף לצאת לחפש בקבוק מים ורובנו נוותר על התענוג.
  חשוב לזכור גם, שכשאנחנו מיובשים, זה משפיע על נפח הדם בגוף, מה שיגרום לגוף להפחית את זרימת הדם בחלקים המרוחקים, (מישהו אמר כפות רגליים קפואות?).
  בהמשך ישיר, אם התעוררתם באמצע הלילה ואתם צריכים ללכת לשרותים, אל תדחו את זה. זה לא יעלם. עדיף ללכת ולחזור כמה שיותר מהר.
 • ביגוד מתאים- מומלץ לישון עם ביגוד תרמי איכותי, המשלב שמירה אפקטיבית על חום הגוף, עם יכולת נידוף זיעה.
  לקריאה נוספת על חשיבות הביגוד התרמי וסוגיו השונים לחצו כאן