מהי בנזיניה

בעבר, בתקופה שבין סוף המאה ה-19 ועד אמצע המאה ה-20 השתמשו אנשים רבים בפרימוס (כירה ניידת הפועלת באמצעות לחץ) למטרות שונות ועיקרן בישול והרתחת דודי מים. הפרימוס נרשם כפטנט שוודי ובמהלך מלחה"ע השנייה חולק לחיילים בשטח, דבר שהביא למודעות ולהפצתו של המוצר בכל רחבי אירופה עם סיום המלחמה, ובעקבות כך קמו חברות מתחרות וניסיונות שונים לחקות את המוצר המוכר כיום בתור בנזיניה.הטכניקה של הבנזיניה נשארה זהה כשהייתה, אולם השתכללה וזכתה לעיצוב שונה. כיום קהל היעד העיקרי של הבנזיניה הוא מטיילים ותרמילאים, וזאת על מנת לנצל מספר יתרונות שלה, לעמת רוב הגזיות.

יתרונות הבנזיניה

 1. זמינות דלקים ברחבי העולם: ניתן להשיג בנזין כמעט בכל מקום בעולם. חלק גדול של הבניזיניות הקיימות כיום בשוק ניתנות להפעלה גם על ידי סולר, דס"ל, נפט ואפילו גז. לעומת זאת בחלקים שונים באסיה ובדרום אמריקה קשה מאוד להשיג בלוני גז בוטן המתאימים לגזיות.
 2. אמינות: המנגנון של הבנזיניה מוכיח עצמו באופן עקבי כבר מהמאה ה-19 כיעיל ואמין לאורך זמן.
 3. עבודה בטמפרטורה נמוכה: הבנזיניה קלה יותר להפעלה בטמפרטורות נמוכות בהשוואה לגזיות.
 4. הפעלה בגבהים: בנזיניה פועלת כראוי גם בגבהים של למעלה מ-3000 מ' בהם החמצן מתחיל להיות דליל יותר ועלול להקשות על הפעלת הגזיה.
 5. חסכון כלכלי לאורך זמן: היות ודלק זול יותר מגז, למי שמטייל ומרבה לבשל בשטח הבנזיניה היא חיסכון כלכלי בטוח.

חשוב!

חשוב לדעת שהשימוש בבנזיניה מצריך מיומנות בסיסית ונדרשת התעסקות בתחזוקת הבינזיניה יותר מאשר הרמה הבסיסית המוכרת מעולם הגזיות. השקעה זו במוצר והתמדה בכך אינם מתאימים לכל משתמש.

חלקי הבנזיניה:

 1. ראש (כירה)
 2. דיזה (פייה הנועדה לשלוט ולווסט זרימה של נוזל או גז)
 3. משאבה
 4. צינור חיבור למשאבה וווסט לקביעת העוצמה
 5. מיכל דלק
 6. בד"כ כלל תגיע עם מגן אלומיניום המאפשר עבודה בתנאי רוח

כיצד פועלת בנזיניה:

 1. יצירת לחץ במיכל הדלק ע"י המשאבה.
 2. הזרמת הדלק הנוזלי בצינור והפיכתו לגז ע"י חימום ראש הכירה.
 3. יציאת הגז דרך הדיזה והפיכתו ללהבה.

לסיכום, הבנזיניה עדיפה על פני הגזיות המוכרות אם אתם אוהבים לטייל ומרבים לבשל בשטח, מתכננים טיול לאזורים שנחשבים כפחות מתויירים (שם תתקשו לקנות בלוני גז) ומעדיפים לשקיע במוצר שנשאר אמין ואיכותי לאורך שנים.