תרמיל טיפוס

אז גם אם אתם מטפסים מתחילים, מנוסים, או שמעולם לא טיפסתם. בטוח עברה לכם בראש מתישהו השאלה הבאה "למה צריך תיק מיוחד לטיפוס?"

זו שאלה הגיונית לגמרי, יש לנו את כל מה שאתם צריכים לדעת כדי להבין את התשובה לשאלה הזו.

אז נעבור שלב שלב.

למה בכלל מטפס צריך תרמיל?

טיפוס דורש ציוד מגוון בהתאם לאזורי הטיפוס, החל מרתמה, חבל וטבעות, קסדה ואמצעי בטיחות ועד גרזני קרח, יתדות קרח, קרומפונים ועוד. בטיולים המשלבים טיפוס יש צורך בציוד מקצועי נוסף לציוד הטיולים האישי הרגיל שאנחנו לוקחים אתנו (אוהל, שק שינה, מים, אוכל וכו).

אז למה תיק טיפוס ולא פשוט תיק רגיל?

לצורך נשיאת הציוד הייעודי לטיפוס, לא די בתרמיל חזק וגדול, מהסיבה הפשוטה- הציוד צריך  להיות מסודר בצורה שתאפשר את השימוש בציוד בזמן הנכון ובצורה המתאימה, במהלך הטיפוס עצמו וגם במהלך התנועה ממקום למקום במהלך הטיול. תרמיל הטיפוס מסודר בצורה ייחודית הייעודית לסידור הציוד באופן האופטימלי והנוח ביותר עבור המטפס. בנוסף, לתרמיל הטיפוס יש מאפיינים ייחודיים לתרמילי טיפוס עליהם נרחיב בהמשך.

אחרי שהבנו למה אנחנו צריכים תרמיל טיפוס, נבין מה כל כך מיוחד בתרמיל הזה?

תרמיל טיפוס אלפיני

  • נפח- תרמיל טיפוס אלפיני קלאסי נע בדרך כלל בנפחים שבין 40 ל- 50 ליטר. הנפח הזה מתאים לציוד לטיול של יותר מיום. באקלים קר יותר ומסלולים הארוכים יותר (עד שולשה ימי טיפוס ואפילו יותר) כמות הציוד אף גדולה משמעותית.
  • רצועת המותן נשלפת- כמו בכל תרמיל מקצועי גם בתרמיל הטיפוס קיימת רצועת מותן שמטרתה חלוקת המשקל בצורה אידיאלית והפחתת העומס. הייחודיות בתרמיל הטיפוס היא שרצועת המותן ניתנת לפירוק ולשליפה על מנת שלא תפריע בעת לבישת רתמת גלישה / טיפוס וכדי לאפשר דינאמיות ומרחב תנועה בלתי מוגבל למטפס.
  • לולאות תלייה- התרמיל מאובזר כולו בלולאות המאפשרות תליה וזיווד של התרמיל בציוד, גרזנים, טבעות וכו'. בצדי התרמיל ישנן רצועות גדולות לחיבור של הטבעות. בקדמת התרמיל בחלקו התחתון ישנם זוג רצועות המיועדות לאחיזה של גרזן קרח. במרכז התרמיל ישנם זוג תפסנים עשויים גומי חזק אשר אוחזים בידיות גרזן הקרח ומצמידים אותו לתרמיל כך שיישאר מוחזק ולא ישפיע על יציבות התרמיל. בחלקו העליון של התרמיל ישנם לולאות נוספות לאבזור ותליה של ציוד נוסף.
  • מאסיביות וחוזק- התרמיל בדרך כלל משופר בחוזקו על מנת לשאת ציוד כבד, חבלים, טבעות, אמצעים, אוכל, ציוד אישי וכו. הוא יהיה עשוי אריג חזק ומאסיבי ובחלקים המשמעותיים אף יהיה בעל שכבה כפולה של אריג.
  • מבנה התרמיל- התרמיל בדרך כלל צר וארוך במבנה כדי לא לבלוט ולא להגביל את התנועה/

 

תרמיל לטיפוס ספורטיבי

תרמילים לטיפוס ספורטיבי (הובלה או טופרופ ללא אבני עיגון) נעים בתווך שבין 30 ל40 ליטר. הגודל הקטן יחסית נובע מכך שבטיפוס ספורטיבי מדובר בדרך כלל על תיק ליום אחד ולכן נרצה תיק קומפקטי ונוח ולא עם תרמיל גדול.