מה הם אמצעי חיכוך ואיך הם עובדים?

אמצעי חיכוך עשוי בדרך כלל מסגסוגות שונות של אלומיניום ומשמש לאבטחה וגלישה של המטפס. ישנם סוגים שונים של אמצעי חיכוך בעלי טכנולוגיות שונות אשר מאפשרות לווסת את רמת חיכוך החבל העובר בהם, ובמילים פשוטות "מעצור יד" שבעזרתו אנו שולטים במהירות החבל שזורם דרכו כאשר יש עומס על החבל. אמצעי החיכוך הומצאו בתחילת המאה ה-20 כאשר החלו מ'קשר איטלקי' (חיכוך בעזרת חבל) ועם הזמן פותחו אמצעי חיכוך נוספים. כיום יש מגוון אמצעים המתאימים למטרות שונות.

ישנם שימושים רבים לאמצעי החיכוך החל מגלישה, אבטחה בטיפוס ועד עבודה בגובה וחילוץ, לכל אמצעי היתרונות והחסרונות שלו ולכן חשוב מאוד לבחור את האמצעי הנכון. למשל, אפשר להשתמש באמצעים שנועדו לאבטחה בטיפוס וגם בגלישה, אך אמצעי שנועד לחילוץ לא ישמש כאמצעי אבטחה בטיפוס.

על מנת לעשות קצת סדר, אנחנו נחלק את אמצעי החיכוך לשתי קטגוריות:

  • אבטחה בטיפוס – באמצעים אלו החבל זורם לשני הכיוונים, גם לתת חבל למטפס וגם לצמצם אותו כאשר יש צורך.
  • גלישה – למטרה זו החבל זורם לכיוון אחד.

ישנם אמצעים שונים אשר "נועלים" את החבל על גבי עצמו (לדוגמה, Reverso  תוצרת פצל), ומהסוג האחר יש אמצעים הנועלים את החבל בעזרת חלקים פנימיים שיש באמצעי  (לדוגמה , גריגרי גם כן תוצרת פצל). כמובן שישנם גם גורמים נוספים המשפיעים על החיכוך ובניהם קוטר החבל , ככל שעבה יותר כך יש יותר חיכוך וככל שהחבל "נשבר" בזוית חדה יותר כך יזרום פחות מהר.

הסוגים השונים

כמו שכבר התחלנו להסביר ישנם מספר סוגים של אמצעי חיכוך בעלי מנגנונים שונים, למשל, בעלי נעילה אוטומטית וללא נעילה ולכל אחד מהם יתרונות וחסרונות עליהם נרחיב בקצרה:

אמצעי חיכוך ללא נעילה

מיועד בעיקר לטיפוס ספורטיבי ,הובלה וטיפוס בעזרת אבני עיגון. אמצעים אלו מאוד נפוצים בקרב המטפסים , כאשר בשימוש באמצעי זה, החבל עובר דרך האמצעי בצורה ששוברת את הזווית של החבל והוא מחובר לרתמה או לעגינה על ידי טבעת. לחבל העובר יש שני מצבים : פתוח וסגור, כאשר במצב הפתוח החבל זורם בקלות וללא חיכוך רב וכאשר סגור נשברת הזווית החבל על ידי היד האוחזת בחבל וכתוצאה מכך החבל יפסיק לזרום ויעצר.

יתרונות: טוב במיוחד לטיפוס הובלה וטופ-רופ, קל משקל וקל לשימוש , נוח בעבודה עם סוגי חבלים שונים ולא גורם לפיתול החבל לאחר שימוש.

חסרונות: פחות נוח ומותאם לגלישה, לא ננעל אוטומטית ולכן אם המאבטח לא ישבור את זווית החבל בעת עומס, המטפס בזמן נפילה לא יעצר וימשיך ליפול.

דוגמה לאמצעי חיכוך לא ננעל הוא ה-CHUY של חברת KONG.

 

 

 

 

 

 

 

 

שמינית

מיועד בעיקר לגלישה, מערנות וחילוץ. השם נובע מהצורה של האמצעי שדומה לספרה 8, ובנוי מעיגול גדול אשר דרכו עובר החבל ועיגול קטן אשר אליו מחברים את הטבעת של העגינה או הרתמה. באמצעי זה קל מאוד להזרים חבל אך לא ננעל לגמרי. השמינית היא אמצעי גלישה מעולה אך פחות מיועדת לאבטחה.

יתרונות: מיועד ונוח לגלישה, מתאים כמעט לכל סוג חבל.

חסרונות: מפתל את החבל לאחר השימוש ולא נוח לאבטחה.

דוגמה לשמינית.

 

 

 

 

 

 

 

 

אמצעי חיכוך ננעלים אוטומטית

מיועדים בעיקר לאבטחה בהובלה ספורטיבית , כאשר המטרה שלהם היא להזרים חבל לצד אחד ולהינעל אוטומטית כאשר יש עומס של נפילה של המטפס.

קטגוריה זו מתחלקת לשניים. קבוצה ראשונה הם מכשירים שיש להם נעילה מכאנית ע"י חלקים פנימיים של המכשיר אשר יוצרים חיכוך. לאמצעים אלו בדרך כלל יש ידית חיצונית שעוזרת לשחרר את הנעילה ולהמשיך לגלוש או להגליש, לדוגמה- גריגרי, כאשר הוא בדרך כלל כבד יותר ויכול להזרים חבל אחד בלבד.

הגריגרי של פצל.